zasilacz impulsowy halogenów schemat

Katalog wyszukanych fraz

Australia, ostatni brzeg

Temat: Przeróbka zasilacz impulsowego
Witam!Posiadam duża ilość zasilaczy impulsowych do halogenów(60w-100w, 11,5v) z zabezpieczeniem termicznym , zwarciowym itp. Mam taki problem że chcę go zastosować do wzmacniacza, ale zasilacz włącza się tylko przy podłączeniu halogenu, czyli po wykryciu obciążenia, ale musi być to podłączone bezpośrednio, bez mostka prostowniczego. Jak przerobić zasilacz aby działał on cały czas na 100%?
oto zdjęcia, ewentualnie pózniej narysuje schemat jeśli będzie trzeba;)

Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1481116.htmlTemat: Dzieją się u mnie rzeczy paranormalne!
Nie wiem jak rozwiązane jest zasilanie w tej wieży. Jak jest tam przetwornica to zapewne obwód startu ma zimny lut. Ewentualnie rezystor startowy jest uszkodzony. Jednak zwykle takie urzędzenia z różnych powodów mają zwykły transformator sieciowy w zasilaczu. Wtedy zimny lut powinien występować przy przekaźniku. Musisz dokładnie przeanalizować działanie st-by w Twojej wieży zgodnie ze schematem, zrobić pomiary i wyciągnąć wnioski.

To co się dzieje nie jest ani dziwne ani tym bardziej paranormalne ! Te halogeny mają zapewne przetwornice do zasilania. Tania chińszczyzna jaką produkują dzieci w obozach pracy jest marna pod względem jakości. Producent oszczędza na czym się tylko da. W związku z tym filtr przeciw zakłóceniowy jest kiepski i śmieci impulsowe o znacznej amplitudzie "latają" po całej instalacji. Takie szpilki powstałe w trakcie rozwarcia klucza w przetwornicy dostają się do zasilania wieży i ułatwiają start uszkodzonej przetwornicy, ponieważ zwiększają amplitudę impulsu startowego. Z przekaźnikiem jest podobnie.

Trzeba naprawić wieżę, a nie pisać, że dzieje się "cos dziwnego". Przepraszam, że nieco się uniosłem. Jednak dla mnie oczywiste jest to, że skoro wieża sama się nie załączy, a dopiero halogeny jej pomogą to problem masz z wieżą. Mimo to przetwornice halogenów też są do niczego.
Pozdrawiam
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1313822.html


Temat: Jak działa SSTC?
" />Kolejną częścią każdej SSTC jest układ sterowania. Podzielić go można na trzy części:
a) Interupter tzw. przerywacz, jest to generator przebiegu prostokątnego o zmiennej częstotliwości np. od 1Hz do 1KHz i zmiennym wypełnieniu. Interrupter jest elementem który proponuje samemu wykonać, obojętnie czy to będzie NE555 czy TL494. Dodam tylko że w układzie TL494 można regulować wypełnienie za pomocą sygnału audio, w rezultacie nasza SSTC będzie audio-modulowana Schematy i moje próby z audio-modulacją zamieszczę za jakiś tydzień w tym temacie. Dodam tylko że jeżeli już mamy zamiar poddać naszą SSTC audio-modulacji należy pamiętać że potrzebna będzie duża bateria kondensatorów na filtracji napięcia zasilania mostka/półmostka. Można także dodać przełącznik który będzie wprowadzał naszą SSTC w tryb CW. Przełącznik który będzie podawał stan wysoki w przypadku bramki AND a stan niski w przypadku tranzystora zamiast interruptera. Konsekwencją tego będzie praca w trybie CW czyli pracy ciągłej

b) Układ sprzężenia zwrotnego połączony z układem stabilizującym sygnał i układem formującym go. Najczęściej jako sprzężenie używana jest antena lub przekładnik prądowy. Sygnał następnie jest stabilizowany do max. wartości dla TTL 5V następnie sygnał przechodzi przez bramki NOT połączone w bufor. Sygnał wyjściowy jest przebiegiem prostokątnym o amplitudzie 5V.
Załącznik:stabilizator.gif
Każdy punkt S1, S2, S3 jest punktem gdzie jest istotna zmiana i postanowiłem pokazać wam jak wyglądają sygnały w tych punktach. Na początek S1, sygnał odbierany przez antenę, jego amplituda może wynieść grubo ponad 30-40V Tutaj podałem z generatora funkcyjnego przebieg sinusoidalny o częstotliwości kilkudziesięciu KHz
i amplitudzie 16V:
Załącznik:S1.JPG
Sygnał jest stabilizowany do amplitudy 5V, tu już zmienia trochę kształt:
Załącznik:S2.JPG
A następnie sygnał po przejściu przez bufor wygląda tak:
Załącznik:S3.JPG

Jak widzimy druga część SSTC idealnie spełnia swoje zadanie więc wróćmy do części a, zapominając na razie o ostatniej części sterowania SSTC. No więc jeżeli mamy sygnał z interrupter-a i sygnał o f rezonansowej uzwojenia wtórnego uzyskany przez sprzężenie należało by jakoś je połączyć. W tym momencie są dwie możliwości na połączenie tych sygnałów. Metoda analogowa poprzez zastosowanie tranzystora zwierającego sygnał z anteny lub druga metoda którą bardziej wole to zastosowanie bramki AND. Co kto woli, co kto lubi. Ja polecam bramkę AND z trzech powodów: Nie przywieramy sygnału, nie montujemy starożytnego tranzystora (wiem są odpowiedniki w nowszych obudowach) i uczymy się zasady działania drugiej już zastosowanej bramki logicznej

A tutaj wersja z tranzystorem:
Załącznik:npn int.gif

Tak czy siak, sygnał połączony z interupterem będzie wyglądał podobnie do tego:
Załącznik:S4.JPG
Widzimy że kiedy na wyjściu interruptera będzie stan logiczny 1 ( na górnym wejściu AND-a) to na wyjściu pojawi się sygnał z dolnego wejścia natomiast w drugim przypadku jest odwrotnie, kiedy na bazie tranzystora pojawi się stan logiczny 1, tranzystor zacznie przewodzić i połączy nam sygnał S3/S4 z masą.

Tutaj jedna uwaga, każda nieużywana bramka logiczna musi mieć podany stan niski lub wysoki na wejścia gdyż będzie generowała zakłócenia.

Czas w końcu na ostatnią część sterownika czyli drivery. Drivery są po to by wzmocnić sygnał S4 prądowo i napięciowo. Najczęściej zasilanie driverów to 12 lub 15V, taka też jest amplituda naszego sygnału po wzmocnieniu. Drivery muszą pracować przeciwstawnie, tak jak tranzystory w mostku. Też jest to część którą można realizować na różne sposoby między innymi stosując tranzystory. Najłatwiej zastosować jednak scalone drivery TC4422. Przy każdym driverze jak i układzie scalonym powinien się znajdować kondensator odprzęgający 100nF ceramiczny a dodatkowo przy driverach kondensatory 10-47uF elektrolityczne (ale tu już mają inny cel). Więc idąc punkt za punktem nasz schemat się uzupełnia:
Załącznik:stabintgdt.gif

Teraz dochodzimy do "magicznej" części pośredniej. Jest to to GDT łączy układ sterowania z pół/pełnym mostkiem a zarazem separuje te dwa elementy. GDT jak widzimy jest to transformator. Nie jest to zwykły transformator jakie występują np. w zasilaniu żarówek halogenowych. Jest to transformator na rdzeniu ferrytowym, o kształcie koła czyli toroidalny. Najczęściej używa się rdzeni TN28 3E25. TN i numer jest to rozmiar rdzenia, radzę nie schodzić mniej niż TN25 bo będą problemy z nawinięciem transformatora, gdyż rdzeń będzie za mały. 3E25 to materiał z jakiego jest zrobiony rdzeń, jest jednym z najlepszych do tego typu zastosowań, zamiennikiem może być 3F3. Oba rodzaje materiałów i z nich rdzenie dostępne są na TME. Pierwotne najlepiej jest nawinąć podwójnie to znaczy skręcić ze sobą 4 druty wyciągnięte z kabla sieciowego wysokiej jakości i skręcić to jak najmocniej się da, potem taką skrętką nawijamy 12-16 zwoji.
Załącznik:GDT.JPG
Pierwotne odrazy skręcamy, nawijamy tymi samymi kolorami żeby nic nie pomylić a wtórne dwoma różnymi. Po nawinięciu po jednej stronie zalecam zrobić po supełku żeby po skręceniu druta można było łatwo odróżnić. Teraz tak: podłączamy do tranzystorów nasz transformator dbając o zachowanie warunku fazy czyli jeden tranzystor na bramce ma mieć supełek drugi tranzystor ma być bez supełka. Kondensator szeregowo z uzwojeniem pierwotnym GDT spełnia tą samą funkcje co kondensator połączony szeregowo z uzwojeniem pierwotnym cewki tesli w konfiguracji pełnego mostka- odcina składową stałą. Musi być to kondensator impulsowy. Tak jak pisałem wcześniej jedynym połączeniem między mostkiem a sterownikiem jest tylko GDT.

Jeżeli rozumiecie wszystko co napisałem to pozostało nam tylko nawinięcie uzwojenia wtórnego. Uzwojenie wtórne jest zależne od waszej wyobraźni byle by nie przekraczało 1-2MHz. I kwestia toroidu oraz uziemienia. Toroid nie jest potrzebny, jego zadaniem w SSTC jest obniżenie częstotliwości pracy uzwojenia wtórnego i zwieszeniu długości iskry. Zawsze musi być breakpoint czyli najostrzejszy punkt którego zakończenie będzie wystawało ponad toroid. Uziemienie najlepiej kaloryfer, nie polecam uziemiać w gniazdku. Są patenty z wbitymi gwoździami w parkiet czy folią aluminiową rozłożoną na podłodze, ale ja się tu nie wypowiadam. Mam ogrzewanie CO w domu i kaloryfer w pokoju daje rade nawet z DRSSTC więc nie mam co kombinować Myślę że większość opisałem.


Budowa SSTC i tego jak będzie wyglądała zależy tak na prawdę tylko od naszej wyobraźni i jest praktycznie niczym nieograniczona. Czekam na pytania i podpowiedzi oraz wasze tesle !
Źródło: myhv.org/viewtopic.php?t=54Form:

Archiwum

Australia, ostatni brzeg
zasilacz do panelu wentylacji 700mA
Zasilacz stabilizowany układ PNP
zasilacze Tagan 700W 2009r
zasilanie na pompkę paliwa webasta
Zasilacz Asus Laptop 19V 4
zasilacz anteny siatkowej problem
ZASILACZ do zegara na układzie MC1206
 • lulajBFe jezuniu na cymbaB3ki
 • pittsburgh;international
 • mugen1 do pobrania
 • k7s8x bios beep
 • rks system rolet kto ma zamontowane

 • Idziesz do kobiet? Nie zapomnij bicza! Friedrich Nietzsche (1844 - 1900)
  Gdyby nawet Boga nie było, należało by Go wymyślić. Voltaire (właśc. Francois-Marie Arouet, 1694 - 1778)
  Egoista dobry sobie. Bilewicz Jerzy
  Gdy tygrys umiera, nie traci godności.
  Gdy jesteś szczęśliwy - nie bądź pyszny, gdy jesteś biedny - nie upokarzaj się. Kleobulos